ارزیابی عملکرد کارکنان چیست و چه گامهایی دارد؟

شما به عنوان مدیر یک کسب وکار، ممکن است که برخی از درخشان ترین کارمندان صنعت خود را استخدام کرده باشید. اما آیا آنها افرادی هستند با انگیزه و دارای توانایی‌های لازم؟ آیا آنها توانسته‌اند تا کنون نیازها و خواسته های سازمان را که از آنها انتظار می رفته، برطرف سازند؟

روشهای مختلفی وجود دارد، که می‌تواند افراد سازمان را به این آگاهی رساند که سازمان از آنها چه توقعاتی دارد و یا چه وظایفی بر عهده آنهاست و چگونه باید وظایف خود را به درستی به انجام برسانند. همچنین چگونه افراد می‌توانند تا در مسیر پیشرفت قرار بگیرند و بهره‌وری سازمان را افزایش دهند.

ارزیابی عملکرد کارکنان به مدیران این امکان را می دهد، تا عملکرد یک کارمند را در سطح فردی بررسی کند.

زمانی که یک کارمند مورد ارزیابی مجدد قرار می‌گیرد، به درک بهتر نقش و حرفه خود خواهد رسید و متوجه می‌شود که در حال حاظر سازمان چه انتظاراتی از وی دارد. در نتیجه باعث افزایش رضایت شغلی افراد شده و حتی روحیه تیمی را نیز افزایش خواهد داد.

ارزیابی عملکرد کارکنان، دارای مزایایی است که در ادامه این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت

مزایای ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان، دارای مزایای بسیاری است که ما در اینجا به بررسی مهمترین آن خواهیم پرداخت

مشخص کردن مسئولیت ها و اهداف

در طی فرایند ارزیابی عملکرد، شما می‌توانید تا وظایف و مسئولیت های کارمندان را واضح و روشن کنید. همچنین می‌توانید تا انتظارات خود را از افراد بیان کنید.

به این ترتیب هیچ منطقه خاکستری باقی نخواهد ماند. این امر باعث بهبود عملکرد شغلی شده و آینده را برای افراد روشن می‌کند.

انگیزه را افزایش دهید

مطالعات نشان داده است که مدیران می‌توانند تا 70% بر سطح انگیزه افراد تاثیرگذار باشند.

ارزیابی عملکرد به شما این امکان را می‌دهد، که اهداف هر کارمند را به روشنی تعریف کنید. در کنار هم ، می‌توانید به چالش ها ، موانع و برنامه بلند مدت پیشرفت شغلی آنها نگاهی دقیق بیندازید.

افزایش بهره وری

زمانیکه کارکنان با اهداف سازمان آشنا شده و به درک درستی از وظایف و مسئولیتهای خود رسیدند، بهره‌وری افزایش خواهد یافت.

افزایش بهره وری

کار گروهی پیشرفته

این موضوع را باید در نظر بگیریم، افرادی که دارای یک تخصص و یک حرفه بوده و همگی در یک تیم هستند؛ حق اظهارنظر داشته باشند. افراد حرفه ای هیچ وقت در سازمانی که به نظراتشان اهمیت داده نمی شود، نخواهند ماند. زیرا آنها معتقدند که در سیلو کار نمی‌کنند. بلکه اقدامات آنها باید بتواند بر روی اهداف سازمان تاثیرگذار باشد.

اکنون که به بررسی مهمترین مزایای ارزیابی عملکرد پرداختیم، حال نوبت آن رسیده تا به شما بگوئیم برای ارزیابی عملکرد کارکنان خود، به چه گام‌هایی نیاز دارید.

گام های اصلی ارزیابی عملکرد کارکنان

در ادامه به بررسی گام های اصلی ارزیابی عملکرد کارکنان خواهیم پرداخت.

جلسه ای را تعیین کنید

هیچ کس تمایل ندارد، از یک جلسه با مدیر به طور ناگهانی با خبر شود.

مهم است که از قبل، به کارکنان خود ساعت و زمان مشخص جلسه را اطلاع دهید، تا آنها آمادگی لازم را از قبل داشته باشند.

فرمی را برای ارزیابی عملکرد طراحی کنید

از قبل فرمی را برای ارزیابی کارکنان خود طراحی کرده، تا بتوانید عملکرد افراد را بی طرفانه، منصفانه و دقیق بررسی کنید.

سعی کنید کلیه موضوعاتی که قرار است در این جلسه مطرح کنید را داخل این فرم بیاورید، تا هر دو طرف با داشتن این فرم بتوانند در مورد اهداف و موضوعات به راحتی صحبت کنند.

ساختار جلسه را توضیح دهید

ابتدای جلسه حتما توضیح دهید که در مورد چه نکاتی می خواهید صحبت کنید. این موضوع می‌تواند ذهن کارمند را آماده کند، که قرار است تا در این جلسه در مورد چه مسائلی صحبت کرده و پاسخگو باشد.

ساختار جلسه را توضیح دهید

نظرات خود را بیان کنید

بر اساس تحقیقات، نشان می دهد که کارمندان اخبار منفی را اگر در ابتدای جلسه بشنوند، رضایت بیشتری خواهند داشت. شما با خارج کردن این قسمت در ابتدای جلسه، در ادامه می توانید جلسه ای دلگرم کننده تر داشته باشید.

نتیجه گیری کنید

در پایان جلسه حتما نتیجه گیری کنید و انتظارات خود را به صورت کوتاه بیان کنید، سپس از کارمند خود بخواهید تا اگر نکته و یا نظری دارد، حتما در پایان جلسه اعلام کند.

معمولا کمتر جلسات ارزیابی عملکرد در سازمان ها برگزار می‌شود، اما شما سعی کنید تا جزوء دسته مدیرانی باشید که با برگزاری این جلسات به کارمندان خود نشان دهید، حضور آنها چه قدر برای شما در سازمان اهمیت دارد.

تیم تحریریه نانوواچ امیدوار است، توانسته باشد تا در این مقاله اطلاعات مفید و ارزشمندی را در اختیار شما قرار داده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید