دورکاری و مهمترین مزایای آن

امروزه با به وجود آمدن شرایط اپیدمی کرونا، بسیاری از افراد چه در ایران و چه در کشورهای دیگر ترجیح می‌دهند کار خود را در منزل و به دور از محیط کاری انجام دهند.

بسیاری از مدیران به دلیل ضعف در مدیریت کردن کارهای کارکنان،کمتر می پذیرند تا افراد در منزل و به صورت دورکاری به فعالیت‌های کاری خود بپردازند.

معمولا بسیاری کارمندان فقط با یک کامپیوتر و داشتن یک خط اینترنت می‌توانند کار خود را به صورت دورکاری انجام دهند. ازاینرو ما میخواهیم تا در این مقاله به این موضوع بپردازیم که دورکاری چیست، چه مزایائی دارد و چگونه می‌توان بهترین شرایط دورکاری را در خانه ایجاد کرد.

دورکاری چیست

کسی که یک روز کاری معمولی خود را به جای اینکه از دفتر کار شروع کند، از راه دور و در منزل شروع می‌کند، در واقع دورکاری کرده و وظایف روزانه خود را در منزل انجام می‌دهد.

البته دورکاری می‌تواند مشکلاتی نظیر عدم هماهنگی لازم بین کارکنان و مدیران، عدم دسترسی به موقع به کارکنان و یا مدیران، نداشتن تایم شیت کارآمد و حتی گاهی ایجاد تضاد کاری بین کارکنان و مدیران ایجاد کند.

وقتی کارمندان در یک دفتر و در کنارهم مشغول به کار هستند، با هم تعامل دارند، راحتتر ارتباط برقرار می‌کنند و مدیران نیز به راحتی می‌توانند وظایف آنها را مدیریت کرده و هماهنگی‌های لازم را ایجاد کنند.

اما امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ به دورکاری روی آورده‌اند. همچنین بسیاری از افراد هم ترجیح می‌دهند که به صورت دورکار و یا فریلنسر فعالیت کنند.

چرا دورکاری در حال افزایش است؟

مزایای بسیاری جهت افزایش دورکاری وجود دارد، ما نیز می‌خواهیم تا در ادامه به بررسی مهمترین مزایای دورکاری بپردازیم.

استفاده از ابزارهای آنلاین برای مدیریت از راه دور

با ظهور و افزایش ابزارهای آنلاین، ارتباط گرفتن با همکاران و هدایت کردن آنها در مسیری درست، کار سختی نیست. ابزارهایی مانند نانوواچ به شمای کارفرما کمک می‌کند، علاوه براینکه بتوانید حضور افراد را بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها در حال انجام وظایف روزانه خود هستند، حتی می‌توانید بر روی کلیه کارها و وظایف آنها کنترل داشته و وظایف آنها را یادآوری کنید.

ابزارهای آنلاین دیگری هم مانند ایسمینار و یا زوم می‌توانند به شما کمک کنند، اگر می‌خواهید تا یک سمینار آموزشی و یا جلسه کاری داشته باشید، بتوانید به راحتی از این ابزارها استفاده کرده و سمینار و یا جلسه کاری خود را برگزار کنید.

افزایش هزینه‌های نیروی کار

امروزه علاوه بر هزینه اجاره محل کار، هزینه نیروی کار نیز افزایش یافته است. به همین منظور بسیاری از شرکتها چه کوچک و چه بزرگ به دورکاری روی آورده‌اند.

افزایش هزینه های محیط کار

استفاده از ابزارهای پیشرفته

همچنین با به وجود آمدن امکانات بسیار و پیشرفته و حتی پلت فرم های آموزشی، افراد می‌توانند در هر زمینه‌ای که بخواهند، آموزشهای لازم را فراگرفته و خود را به روز کنند.

افزایش بهره‌وری

یک مطالعه درمورد کار از راه دور توسط دانشکده بازرگانی استانفورد نشان داد که بهره‌وری کارگران از راه دور 13 درصد بیشتر از کارمندان دفتر بودند.

خیلی از کارمندان اظهار می‌کنند، به خاطر اینکه کمتر زمان خود را برای رفت و آمد نمی‌گذارند، در نتیجه می‌توانند بیشتر از زمانی که در محل کار حضور دارند زمان گذاشته و فعالیتهای کاری خود را انجام دهند.

کاهش هزینه‌های کارفرما

بسیاری از کارفرماها نیز ادعا می‌کنند، زمانیکه با همکاران خود به صورت دورکاری فعالیت می‌کنند، بسیاری از هزینه‌ها کاهش پیدا کرده است. به طور مثال آنها می‌توانند با افرادی که در حوزه خود متخصص هستند همکاری کرده، اما هزینه کمتری را بابت همکاری پرداخت کنند.

عواملی که در بالا به آن اشاره کردیم، مزایای دورکاری بود. اما آیا دورکاری برای همه افراد آسان است؟

برای اینکه بتوانید در خانه کار خود را انجام دهید نیاز است تا مورادی را رعایت کنید، در ادامه به بررسی مهمترین این عوامل نیز خواهیم پرداخت.

یک فضای کاری اختصاص دهید

مغز ما دارای تنظیمات متقاوتی است. زمانیکه شما در اتاق خواب خود می‌خواهید تا کار خود را شروع کنید، مسلما راندمان پایینی خواهید داشت، زیرا مغز شما آنجا را محل استراحی می‌داند.

پس بهتر است فضایی مانند محل کار برای خود ایجاد کنید، که بتوانید در آن به فعالیتهای روزانه خود بپردازید.

یک فضای کاری اختصاص دهید

استراحت کنید

زمانیکه نیاز دارید تا کمی استراحت کنید، مانند محیط کار از پشت میز خود بلند شده، قهوه و یا چایی برای خود بریزید و یا حتی کمی خوراکی بخورید، یا می‌توانید کمی راه رفته و یا حتی ورزش کنید.

استراحت کنید

برنامه کاری خود را تنظیم کنید

حتما کتاب قورباغه خود را قورت دهید را خوانده‌اید، در این کتاب به شما توصیه شده تا قبل از انجام کاری آن را برنامه ریزی کرده و به تسکها ویا وظایف کوچکتر تقسیم کنید، سپس برای انجام آن اقدام کنید.

با تیم خود ارتباط برقرار کنید

مطمئنا در طول روز مجبورید که با تیم خود ارتباط بگیرید. اما سعی کنید که این ارتباطها باعث کندی کار شما نشود. فقط در مواقع ضروری با تیم خود ارتباط گرفته و موراد مهم را با یکدیگر بررسی کنید.

تیم تحریریه نانوواچ امیدوار است، که توانسته تا اطلاعات مفیدی را در این مقاله در اختیار شما قرار داده باشد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید