از دستگاه حضور و غیاب و مزیت‌های آن چه میدانید ؟

مدیران همواره به دنبال راهی هستند که ورود و خروج کارمندان خود را دقیق ثبت نمایند تا با آن ها دچار مشکل و تعارض نشوند. همچنین در تلاش هستند که هزینه های اضافه خود را کاهش دهند و از حضور کارمند اضافی برای کارهای بیهوده جلوگیری نمایند، پس اگر شما هم یک مدیر باشید از دستگاه حضور و غیاب استفاده می کنید. اگر هم  از این دستگاه استفاده نمی کنید با خواندن مطالب بعدی ما که با مزیت و سود دستگاه حضور و غیاب آشنا شده و شما نیز به سامانه حضور و غیاب خواهید پیوست و از آن لذت خواهید برد. در گذشته نه چندان دور مدیران شرکت ها، کارگاه ها و سازمان ها، برای ثبت زمان و ورود و خروج کارمندان خود صورت دستی در یک دفتر وارد می نمودند تا این که دستگاه های ثبت تردد برای سهولت این فرآیند ارائه شدند.

مزایای دستگاه حضور و غیاب

در سامانه حضور و غیاب به وسیله دستگاه ورود و خروج ثبت می شود در نتیجه دیگر خطای ثبت ساعت وجود ندارد. در این روش ثبت زمان ورود و خروج دقیق ثبت می شود که هم به نفع کارفرما و هم به نفع کارگر است و برای محاسبه زمان حضور دیگر نیاز به نیروی انسانی نیست، همچنین امکان ایجاد شیفت کاری در این دستگاه ها وجود دارد. می توان تعداد مرخصی های روزانه یا ساعتی را برای دستگاه مشخص نمود. بیشتر دستگاه ها مجهز به انواع تقویم هستند ‌و ‌به راحتی نوع تقویم خود را انتخاب خواهید کرد.

انواع دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه های حضور و غیاب از روزی که ساخته شدند مرتب در حال بهتر شدن و پیشرفت می باشند به طوریکه امروزه این دستگاه ها هوشمند شده و قابلیت کنترل حضور و غیاب کارمندان از روی چهره را دارند و همچنین کارفرماها می توانند با استفاده از قابلیت اتصال به تلفن همراه از کارمندانی که خارج از محل کارخانه یا در سفر کاری به سر می برند حضور و غیاب کند و حضور آن ها را ثبت نماید. ابتدا دستگاه حضور و غیاب کارتی ساخته شد و بعدها بهتر و بیشتر پیشرفت نمود، به صورتی که الان سه نوع دستگاه حضور و غیاب داریم که عبارتند از کارتی، بر اثر تشخیص اثر انگشت حسی یا خازنی، و تشخیص چهره و نسل جدید دستگاه اهی حضور و غیاب ابری می باشند، هر کدام از این دستگاه ها با توجه به کارایی در سامانه حضور و غیاب مورد استفاده کارایی خاص خود را ارائه می دهند. البته بیشترین استفاده در ایران از دستگاه حضور و غیاب کارتی می باشد و بعضی از سازمان ها و ارگان ها مجهز به دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت هستند. با استفاده از سامانه حضور و غیاب احتمال کم کاری و تقلب در ثبت ساعت ورود و خروج کارمندان کم شده و هم پرسنل و هم مدیریت از نحوه محاسبه رضایت دارند زیرا حساب و کتاب ساعات ورود و خروج به وسیله دستگاه انجام می شود و احتمال تقلب در آن وجود ندارد.  با توجه به گسترش دستگاه های حضور و غیاب این که شما کدام نوع از دستگاه ها را خریداری نمایید ممکن است که برای شما کمی دشوار باشد. اما شما باید در هنگام خرید این دستگاه ها به کارایی سیستم و نیاز خودتان جهت ورود به سامانه حضور و غیاب بسیار دقت نمایید. صرفا هزینه زیادی برای دستگاهی در قسمت های بعدی مطالب کارایی هر سیستم را برای شما مشخص خواهیم کرد و درمورد هر کدام از انواع دستگاه حضور و غیاب صحبت خواهیم نمود تا انتخاب درست و خریدی متفاوت داشته باشید.

دستگاه حضور و غیاب کارتی چیست؟

اولین مورد و اولین دستگاه های ساخته شده برای حضور و غیاب دستگاه حضور و غیاب کارتی بودند که در ادامه مقاله قصد داریم توضیحات کاملی از این دستگاه ارائه کنیم.

تاریخچه دستگاه حضور و غیاب کارتی

تاریخچه اختراع دستگاه حضور و غیاب بسیار طولانی بوده و توضیح دادن آن از حوصله این مقاله خارج و موضوع اصلی ما نمی باشد. از اولین دستگاه های حضور و غیاب دستگاه پانچی بود. عملکرد این دستگاه به صورتی بود که فرد کارتی را وارد دستگاه می کرد و دستگاه ساعت ورود و خروج و همچنین تاریخ ورود و خروج وی را بر روی کارت چاپ می کرد. درواقع دستگاه پانچی مادر دستگاه حضور غیاب کارتی می باشد.  دستگاه های حضور و غیاب کارتی در ابتدا به این مدل بودند که کارمندان کارتی را وارد دستگاه نموده و کدی به آن وارد میکردند، اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر لازم نیست کدی وارد کنند، فقط کافی است کارت را  به دستگاه  نزدیک کنند یا وارد دستگاه نمایند و اطلاعات کارمند درون دستگاه ذخیره می شود. یک نوع از دستگاه های حضور و غیاب کارتی از یک نوع کارت استفاده می کنند که تمام اطلاعات کارمند درون کارت ذخیره شده و همچنین کارمند به وسیله کارت و دستگاه خود می تواند ساعات کارکرد خود را محاسبه کرده و از آن مطلع گردد. علاوه برآن دستگاه های حضور و غیاب کارتی  جدید تحت ویندوز هستند و خودشان حساب رسی ساعات و روزهای کاری را می کنند و آمار دقیقی ارائه می دهند. با همه این ها دستگاه حضور غیاب کارتی خود چند مدل و نمونه در سامانه حضور و غیاب دارند که بهتر است برای خرید بهتر این مدل ها را نیز بشناسید.

انواع دستگاه حضور و غیاب کارتی

و با توجه به این که چه کارتی انتخاب کنید برای دستگاه هزینه پرداختی شما نیز متفاوت است، به طور کلی کارتهای بدون تماس هزینه بیشتری در بر دارد و گرانتر محاسبه می شوند.

کارت تماسی: این کارت ها از اسم شان هم پیداست که باید با دستگاه در ارتباط باشند و از طریق بارکد و همچنین نیروی مغناطیسی عمل می کنند.

کارت غیر مستقیم یا بدون تماس: این کارت ها با موج ها و فرکانس عمل می کنند و تا فاصله ده سانتی از دستگاه و بدون تماس با دستگاه اطلاعات را ثبت می کنند. این کارتها دو نوع دارند rf و یا مایفر هستند. مدل مایفر از کارت های بدون تماس است که قدرت ذخیره اطلاعات تا یک کیلو بایت را نیز دارد و می تواند اطلاعات زیادی را ذخیره کند.

در خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی باید این موضوع را در نظر بگیرید، که شاید خرید این دستگاه به نسبت دو نمونه دیگر به صرفه تر باشد. اما هزینه تهیه کارت برای هر نفر را هم باید در نظر داشت و اگر در ابتدا تعداد کارمندان زیاد باشد و همچنین کارمندان جدید مدام به سیستم وارد شوند، هزینه زیادی برای تهیه کارت باید صرف شود و همین باعث شده تا نوعی دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ساخته شود که در قسمت بعدی مقاله درمورد آن توضیح خواهیم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید