مصاحبه خروج چرا ارزشمند است؟

براساس مطالعاتی که دانشگاه هاروراد انجام داده، سه چهارم شرکتها اظهار داشته‌اند که بعد از اینکه فرد سازمان را ترک می‌کند، مصاحبه خروج انجام می‌دهند.

اما سوالی مطرح است، آیا این مصاحبه ها ارزشمند هستند؟

ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی مصاحبه خروج بپردازیم و به شما بگوییم که چرا باید بعد از اینکه فردی سازمان شما را ترک می‌کند، از او یک مصاحبه خروج انجام شود.

به همین منظور برای کسب اطلاعات بیشتر برای مصاحبه خروج، ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

مصاحبه خروج چیست؟

اگر فقط یک فرد می‌خواهد شرکت شما را ترک کند، با مصاحبه خروج علت ترک کردن این فرد را متوجه خواهید شد. اما ممکن است زمانی تعدادی از افراد بخواهند تا سازمان را ترک کنند، که شما باید آن‌وقت به دنبال دلیلی باشید که افراد به خاطر آن سازمان را ترک کرده و دیگر تمایلی به همکاری با سازمان را ندارند.

اهمیت مصاحبه های خروج

مصاحبه خروج می‌تواند به بهبود منابع انسانی (HR) کمک کند. از طریق مصاحبه‌های خروج می‌توانید، متوجه شوید که آیا افراد به خاطر حقوق و مزایا سازمان شما را ترک می‌کنند، یا دلیل دیگری باعث شده تا آنها سازمان را ترک کنند.

گاهی ممکن است که در مصاحبه‌های خروج متوجه رفتار سمی فرد و یا افرادی شوید که باعث شده تا سایر کارکنان از رفتار آنها رنجیده و تصمیم به ترک سازمان کنند. گاهی در سازمان‌ها به خاطر اینکه مدیران درک متقابل با کارکنان را ندارند، کارکنان با یکدیگر تصمیم‌هایی می‌گیرند که به ضرر و زیان سازمان است. شما می‌توانید از طریق مصاحبه خروج متوجه رفتارها و صحبت‌های سمی افراد در سازمان شوید.

بنابراین، می‌توانید از مصاحبه‌های خروجی استفاده کنید تا پویایی و فرهنگ تیم خود را بهبود بخشید و به هرگونه پویایی سمی که بوجود آمده است را حذف و یا اصلاح کنید.

اهمیت مصاحبه های خروج

مصاحبه‌های خروجی به شما کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد سبک رهبری که در سازمان استفاده می‌کنید را در اختیارتان قرار دهد. یعنی شما متوجه می‌شوید، ایا از سبک رهبری مناسبی در سازمان استفاده می‌کنید. همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است به خاطر سبک رهبری شما در سازمان، کارکنان نسبت به صادق بودن با شما در شک و دودلی قرار گرفته باشند. ممکن است آنها این اجازه را به خود ندهند که با شما صادق بوده و مشکلات خود را بیان کنند. از این رو برای رهایی از مشکلات به سراغ کاری دیگر بروند.

معمولا کارمندان چیزی برای از دست دادن ندارند، زیرا آنها حرفه و تخصص خود را داشته و نهایتا در سازمانی دیگر مشغول به کار می شوند. اما این مدیران هستند که یک کارمند با تجربه را از دست داده و مجددا درگیر فرایند استخدام و آموزش خواهند شد.

در نهایت مصاحبه خروج برای شما این امکان را فراهم می‌کند که، شما با یک خاطره خوب با کارمند سابق خود خداحافظی کنید.

مهمترین اقدامات جهت مصاحبه خروج

هنگام انجام مصاحبه خروج اقداماتی صورت می‌گیرید، که در ادامه به بررسی مهمترین این اقدامات خواهیم پرداخت.

فرد مناسبی را برای انجام مصاحبه خروج انتخاب کنید

اولا ، باید در نظر بگیرید چه کسی مصاحبه خروج را انجام می دهد. مصاحبه به وسیله کارمند سابق، یا مدیر فرد و حتی خود مدیرعامل ممکن است باعث عدم صداقت فرد با سازمان شود. به همین دلیل مدیری که با کارمند رابطه کاری مستقیمی نداشته، می‌تواند گزینه خوبی باشد.

مصاحبه های خروج را اجباری کنید

مصاحبه های خروج باید اجباری باشند. به این دلیل که شاید زمانیکه فرد با شما عدم همکاری می‌کند شما متوجه دلیل اصلی آن نباشید. خصوصا اگر آن فرد، کارمندی ارزشمند برای سازمان شما بوده است. شما با مصاحبه خروج، دلیل ترک آن فرد را از سازمان خواهید یافت.

مصاحبه های خروج را اجباری کنید

مانند سایر جلسات، حتما زمانی را برای مصاحبه خروج اختصاص دهید

وقتی شما زمانی را برای مصاحبه خروج تعیین می‌کنید، این موضوع به کارمند شما نشان می‌دهد که شما برای او ارزش قائلید. گاهی افراد به خاطر برخی از اتفاقات منفی تصمیم به ترک سازمان می‌کنند، که ممکن است کاملا احساسی تصمیم گرفته باشند. اما مصاحبه خروج می‌تواند به آنها کمک کند که آیا واقعا می‌خواند تا سازمان را ترک کنند و یا خیر.

اما برای اینکه کارمندان به تصمیمی درستی برسند، شما باید به آنها فرصت دهید، زیرا آنها تصمیم خود را برای ترک سازمان گرفته‌اند.

سوالات مصاحبه خروج خود ار قبل آماده کنید

همانطور که زمان مصاحبه استخدام، سوالاتی را از فرد پرسیدید و سپس تصمیم گرفته اید که ایشان را استخدام کنید، سوالاتی را هم برای این جلسه طراحی کرده و از افراد بپرسید.

اما چگونه باید یک مصاحبه خروج برگزار کرد؟

این سوالی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

نحوه انجام مصاحبه خروج

کاملا صادقانه باید گفت که هیچ چهارچوبی مشخص برای انجام مصاحبه خروج وجود ندارد. اما شما باید از طریق این روش بتوانید تا کاملا آزادانه و صادقانه با کارمند خود صحبت کنید.

نشان دهید که برای کارمند خود ارزش قائلید

همیشه سعی کنید که به کارمند خود یادآوری کنید که شما برای او ارزش قائلید، حتی هنگامی که او قصد دارد تا سازمان را ترک کند. این موضوغ به شما کمک می کند تا بازخورد بهتری را از کارمند خود دریافت کنید.

با او صادقانه صحبت کنید

به یاد داشته باشید، که دیگر اکنون پایان همکاری شما با وی رسیده و شما نیز باید خیلی از موضوعات را صادقانه با او در میان بگذارید.

2. با او صادقانه صحبت کنید

سؤالات باز بپرسید

سوالات شما همچنین باید نشان‌دهنده پایان کار باشد ، بنابراین به کارمند سابق این امکان می‌دهد تا حد امکان آزادانه پاسخ دهد.

با دقت گوش کنید

به صحبت‌های کارمند سابق به دقت گوش دهید، سعی کنید تا جایی که می‌توانید به او نشان دهید که برای صحبتهای ایشان ارزش قائلید. دوست دارید که او مانند یک دوست با شما صادقانه صحبت کرده و دلایل خود را جهت ترک سازمان با شما در میان بگذارد.

نتیجه گیری

معمولا مصاحبه خروج در بسیاری از سازمانها انجام نمی‌شود، زیرا مدیران این موضوع را بی اهمیت دانسته و نمی‌دانند که چه قدر می‌تواند به بهبود شیوه رهبری و مدیریت سازمان کمک کند.

اما شما سعی کنید تا هنگام ترک فرد از سازمان حتما مصاحبه خروج را انجام دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید