اپ حضور و غیاب نانوواچ

اهداف طراحی اپ حضور و غیاب نانوواچ به نحوی تبیین شده اند که در راستای اهداف اداره کل سازمان بوده و مسیر را برای نیل به این اهداف هموار سازند.

در حقیقت طراحی اپ حضور و غیاب برای سازمان های خصوصی و غیرخصوصی عبارتند از:

 • استمرار فرآیند یادگیری و نظارتی کارکنان در خارج از سازمان
 • ایجاد محیطی جذاب، پویا و دوستانه برای شکوفایی کامل استعدادهای کارمندان و بروز خلاقیت های فردی و جمعی کارکنان
 • افزایش حضور، پشتیبانی و مشارکت گروه های ذینفع در امورات منابع انسانی و واحد کارکنان
 • همراه نمودن کادر آموزشی سازمان های خصوصی و غیرخصوصی با روند های نوین و مبتنی بر نیازمندی های جامعه ی دانش بنیان
 • ایجاد محیطی مناسب جهت ارزیابی های مستمر و متناسب با استعداد و پیشرفت کارکنان

البته اقدامات لازم برای پیاده سازی این اپلیکیشن، شامل مجموعه ای از فعالیت ها هستند که بر حسب نیاز به صورت مستمر طی دوره زمانی طولانی انجام می شوند. این فعالیت در قالب وظایف و مسئولیت های مدیران و کارشناسان مربوطه دنبال می گردد. اقدامات پس از تثبیت در صورت نیاز به عنوان یکی از وظایف سازمان اجرایی طراحی اپ حضور و غیاب مطرح می شوند. در تدوین برنامه عملیاتی توسعه طراحی اپ حضور و غیاب، به منظور اجرایی شدن راهبرد ها، مجموعه ای از پروژه ها و اقدامات پیشنهاد شده اند.

اپ حضور و غیاب

راهبردهای توسعه و طراحی اپ حضور و غیاب

در صورتی که اهداف سازمانی را از جنس مقصدها به حساب آوریم؛ راهبرد های تدوین شده مدیران، از جنس راه رسیدن به مقصد می باشند. در تدوین راهبرد به کارگیری اپ حضور و غیاب، سعی می شود تا با تعیین و بررسی نقاط قوت و ضعف، سازمان های نوین هوشمند مبتنی بر IT و تعیین فرصت ها و تهدید های موجود در خصوص بهره مندی از تکنولوژیهای نوین موجود در بستر فناوری اطلاعات، استراتژی ها به گونه ای تهیه شوند تا حداکثر استفاده از نقاط قوت سازمانی و فرصت های پیش روی منابع انسانی صورت گرفته؛ نقاط ضعف موجود برطرف شده و برای رویارویی یا مقابله با تهدیدات چاره ای اندیشه شود. راهبرد های توسعه طراحی اپ حضور و غیاب در سازمان های دولتی و خصوصی عبارتند از:

 • مستند سازی و به اشتراک گذاردن تجربیات سازمان های خصوصی و غیرخصوصی
 • تصویب ساز و کار مشخص برای جلب مشارکت های مالی و معنوی ذینفعان در هوشمند سازی سازمان های خصوصی و غیرخصوصی
 • بهره گیری از قابلیت های وب 2 برای توسعه ی محتواهای آموزشی سازمانی
 • جلب حمایت های مالی سازمان های مرتبط ملی و بین المللی در هوشمند سازی سازمان های خصوصی و غیرخصوصی
 • فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در خصوص ویژگی ها و مزایای طراحی اپ حضور و غیاب و تاثیرات فوق العاده آن بر ارزیابی عملکرد کارکنان
 • هماهنگی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تجهیز سازمان به اینترنت پر سرعت و بهره مندی از فواید کسب و کارهای مبتنی بر وب و اینترنت
 • برقراری گسترده با تولید کنندگان نرم افزارها و محتوای آموزشی برای برآوردن نیاز های طراحی اپ حضور و غیاب
اپ حضور و غیاب نانوواچ

الزامات پیاده سازی اپ حضور و غیاب نانوواچ

طراحی اپ حضور و غیاب برای آن دسته از سازمان های خصوصی و غیرخصوصی مناسب است؛ که رایانه و از همه مهمتر گوشی موبایل برای کلیه کارکنان فراهم باشد. به طوری که این گوشی های موبایل و رایانه ها، به کمک شبکه مرکزی به یکدیگر متصل شده باشند.

علاوه بر ساخت شبکه، رایانه ها باید به شبکه ی بین المللی اینترنت نیز متصل باشند تا امکان دسترسی کارکنان به مطالب و هشدارهای امنیتی مربوطه فراهم گردد. در طراحی اپ حضور و غیاب نانوواچ از آخرین فناوری های  روز در زمینه ی حضور و غیاب کارکنان و مدیریت سازمان بهره گیری شده است و حتی فضای کاری مجهز به امکاناتی نظیر دوربین، نمایشگر های تلویزیون، نمایشگر های کمک کننده به ارائه مثل ویدئو پروجکشن، وایت برد الکترونیکی و دیگر ابزار های کمکی می باشند که در محیط کاری به کمک اپ حضور و غیاب نانوواچ آمده اند.

در هنگام طراحی اپ حضور و غیاب، کارشناسان و برنامه نویسان فضای خاصی را به عنوان آزمایشگاه رایانه در نظر میگیرند که کارکنان می توانند در این مکان به جستجوی مطالب علمی و آموزش های سازمانی تدوین شده از سوی واحد منابع انسانی بپردازند. در این طراحی شبکه بی سیم توسعه پیدا کرده و کارکنان می توانند از این طریق و به کمک یک عدد رایانه قابل حمل (لپ تاپ) یا تلفن همراه از امکانات نرم افزاری سازمان و شبکه ی اینترنت استفاده نمایند.

بنابراین طراحی اپ حضور و غیاب در سازمان های خصوصی و غیرخصوصی کاربرد دارد که زیرساخت های لازم برای توسعه فناوری اطلاعات، در سازمان به اندازه ی کافی و مناسب توسعه داده شده باشد و زمینه استفاده از این تجهیزات و امکانات برای کلیه ی کارکنان و مدیران فراهم شده باشد و کارشناسان و مدیران سازمان  نیز بتوانند به کمک این زیرساخت ها، سازمان را بهتر اداره کنند.

داده های استخراج شده از اپ حضور و غیاب را می توان در انواع مختلفی از پایگاه داده نگهداری کرد. سرور برای ذخیره سازی داده های زیاد، ظرفیت قابل توجهی دارد و باعث سهولت دسترسی به اطلاعات می گردد. در حالی که سایر کارتهای حافظه فقط قادر به ذخیره داده های محلی به میزان معینی هستند. علاوه بر این، تعداد کارمندان و اندازه الگوی بیومتریک، نوع بانک اطلاعاتی لازم را نیز تعیین می کند. البته در این مقاله و مقالات دیگر شرکت نانوواچ، دیده ایم که برای تکمیل کل سیستم حضور بیومتریک اجزای دیگر مورد نیاز است. برای سازمان های بزرگ، مدیران منابع انسانی می توانند از یک میکروکنترلر قدرتمندتر، سنسور بدون تماس، ذخیره سازی پایگاه داده بزرگتر و کانال ارتباطی با سرعت بالای داده را برگزینند. در نتیجه معیار انتخاب دستگاهها یا قطعات سخت افزاری همیشه در سه معیار مهم خلاصه می شود: هزینه، مصرف برق و سرعت.

الزامات پیاده سازی اپ حضور و غیاب نانوواچ

چرا اپ حضور و غیاب نانوواچ؟

امروزه سیستم های اطلاعاتی جزء جدا نشدنی مدیریت و اداره کسب و کار ها به شمار می روند و هر گونه سازمانی برای ثبت، پردازش و ذخیره ی اطلاعات خود از این سیستم ها بهره می گیرد. برای اینکه سیستم های اطلاعاتی در کل سازمان بتوانند از کارایی و اثربخشی مناسب برخوردار باشند؛ لازم است تا با یکدیگر ارتباط داشته، داده های مشترک را مبادله نمایند. این موضوع در سازمان های خصوصی و غیرخصوصی نیز از اهمیت به خصوصی برخوردار است. زیرا سازمان های خصوصی و غیرخصوصی در یک نگاه اقتصادی، به مدیریت منابع مالی و نیروی انسانی می پردازند و تجهیزات و دارایی های خود را نگهداری، تعمیر و به روز رسانی می نمایند.

به کمک اپ حضور و غیاب داده های کلیه فرایندهای سازمان ثبت و ذخیره می گردد و ذینفعان سازمان مانند مدیران سازمان،کارشناسان و دیگر نهادهای وابسته به هنگام به کلیه داده های مورد نیاز دسترسی پیدا می کنند و از ورود تکراری داده ها و خطاهای اطلاعاتی جلوگیری به عمل می آید. در طراحی اپ حضور و غیاب، مدیریت  سازمان بیشترین زمان خود را به برنامه ریزی بلند مدت و تعیین استراتژی های  سازمان اختصاص می دهد و امور روزمره وقت کمتری از وی تلف می کند.گزارش های مدیریتی در طراحی اپ حضور و غیاب از دقت بالاتری برخوردار هستند؛ زیرا  به کمک سیستم های تهیه شده اند که کلیه ی تغییرات اطلاعاتی در سازمان را ثبت می کنند.

کلیه فرایندهای سازمانی هوشمند از پشتیبانی سیستم های رایانه ای برخوردار هستند و اتوماسیون فرایندها (خودکار سازی)  به صورت کامل در سازمان اجرا شده است. کارشناسان و مدیران سازمان  تنها  کاربر یک سیستم رایانه ای می باشند و از طریق همین سیستم نیز می توانند؛ کلیه فعالیت های روزانه ی خود را انجام دهند و داده های مورد نیاز را به دست آورند.

مؤلفه های اصلی اپ حضور و غیاب عبارتند از:

 • استقرار نرم افزار یکپارچه ی مدیریت سازمان
 • ارتباط الکترونیکی با مخاطبان سازمان
 • استفاده از تجهیزات الکترونیکی برای مدیریت سازمان
چرا اپ حضور و غیاب نانوواچ؟

مراحل به کارگیری اپ حضور و غیاب

هوشمند سازی و به کارگیری اپ حضور و غیاب سازمان باید طی مراحل به خصوص و فاز های تکمیل شونده ای صورت گیرد. البته با توجه به ویژگی ها و شرایط هر سازمان و وضعیت موجود آن ممکن است مراحل مختلفی برای هوشمند نمودن آن دنبال شود. لیکن به صورت کلی می توان فازهایی را برای هوشمند سازی سازمان های خصوصی و غیرخصوصی تعیین نمود. این فازها به صورت کلی در هر سازمان ای که در نظر دارد  فرایند پیاده سازی اپ حضور و غیاب را طی نماید، لازم الاجرا  است؛ براین  اساس  مراحل به کارگیری اپ حضور و غیاب عبارت است از:

 1. برنامه ریزی و هدف گذاری

1.1.    سنجش وضعیت موجود

1.2.    هدف گذاری

1.3.    تعیین اقدامات

 1. تجهیز و آماده سازی سازمان

2.1.    آماده سازی سایت رایانه ای سازمان

2.2.    برآورد، خرید و نصب تجهیزات و سخت افزار

2.3.    آماده سازی اداره های کاری

2.4.    راه اندازی پورتال سازمان

 1. آموزش و تجهیز نیروی انسانی

3.1.    به کارگیری تکنسین فنی

3.2.    آموزش مدیران

3.3.    آموزش کارکنان

4.3.    آموزش و فرهنگ سازی ناظران سیستم

 1. آماده سازی محتوا

4.1.    بررسی، ارزیابی و به کارگیری محتوای موجود

4.2.    تولید محتوا

 1. برگزاری کلاس های آموزشی مبتنی بر محتوای چند رسانه ای

5.1.    برنامه ریزی و برگزاری کلاس های مبتنی بر محتوای چند رسانه ای

5.2.    برگزاری آموزش های الکترونیکی از طریق سیستم  های یادگیری

5.3.    برگزاری آزمون های الکترونیکی

 1. ارزیابی و سنجش

6.1.    ارزیابی میزان رسیدن مدیران به اهداف

6.2.    بازنگری برنامه

اجرایی نمودن راهبردهای فناوری اطلاعات طراحی اپ حضور و غیاب نیازمند تبیین مجموعه ای از برنامه های اجرایی در قالب پروژه ها و اقدامات می باشد. پروژه ها به فعالیت هایی اطلاق می گردد که با تعریف مشخص در یک زمان و هزینه برآوردی توسط پیمانکار خارج از اداره کل و سازمان اجرایی می گردد. پروژه ها معمولا با اهداف مشخص و تنها یک بار برای نیل از وضعیت موجود که غیر قابل قبول است؛ به وضعیت مطلوب اجرا می شوند. مدیریت و نظارت بر پروژه ها توسط مدیران و کارشناسان اداره کل و اجرای آنها توسط شرکت های مشاوره و پیمانکار صورت می گیرد.

مراحل به کارگیری اپ حضور و غیاب

زیرساخت های اپ حضور و غیاب

Net Framework.  آخرین سکوی نرم افزاری مایکروسافت است  و یک محیط چند زبانه را فراهم کرده است که امکان ایجاد، استقرار و اجرای برنامه های کاربردی و سرویس های مبتنی بر وب را در اختیارمان قرار می دهد. این امر سطح جدیدی از interoperability را مهیا کرده است که امکان استفاده از کامپوننت های ایجاد شده در زبان های دیگر را در اختیار برنامه نویسان و طراحان اپ حضور و غیاب قرار می دهد. همچنین ویژگی های پیشرفته دیگری نظیر garbage Collection ,enhanced SEcurity (امنیت بهبود یافته) را در اختیار می نهند.

Net Framework. کارایی اولیه ایی را فراهم می کند که می تواند مستقل از زمان به کار برده شود. به عنوان مثال Net Framework. فرم های ویندوز و فرمهای وب را فراهم می کند.

ما می توانیم از فرم های ویندوز برای استفاده از هر زبانی که از Net Framework.  پشتیبانی می کند، می توانیم به فرمهای وب دسترسی داشته و برنامه های کاربردی وب ایجاد کنیم. Net Framework.  یک دیباگر را فراهم می کند و مفاهیم اسمبلی را ارائه می دهد.

همچنین Net Framework. با مهیا ساختن (CSA) Code _ Access Security امنیت سطح دسترسی و امنیت مبتنی بر نقش، یک مکانیسم امنیتی جدید را برای برنامه های کاربردی ارائه می کند. تنظیمات CSA اعمالی که می تواند یا نمی تواند انجام دهد را مشخص می نماید. با مشخص نمودن CSA  مطمئن میشویم که کد غیر قابل استفاده نیست. امنیت اپ حضور و غیاب طوری است که کاربران ناشناس نمی توانند به برنامه دسترسی پیدا کنند. Net Framework. مجوز های مجزا و گروهی مسئول اصلی را اعتبار سنجی می کند. امنیت مبتنی برنقش به ما این امکان را می دهد تا مسئولان سفارشی، ویندوز و عمومی را برای برنامه های کاربردی مشخص نماییم.

پایگاه داده در اپ حضور و غیاب، ظرفی برای اشیاء است که نه تنها داده را ذخیره می کند، بلکه ذخیره ی داده ها و بازیابی آن ها را به صورتی امن و مطمئن امکان پذیر می سازد. یک پایگاه داده Sql server ، می تواند موارد زیر را نگه دارد (اگرچه هنگامی که پایگاه داده ای ابتدایی ایجاد می شود برخی از این اطلاعات هنوز ایجاد نشده اند):

 • تعاریف جدول
 • ستون های موجود در جداول که ردیف های داده را ایجاد خواهد کرد.
 • برنامه ها (رویه های ذخیره شده نوشته شده با استفاده از T _ sql یا اسمبلی ها) که برای دسترسی به داده ها یا دستکاری آنها به کار می روند.
 • نمایه ها که برای سرعت بخشیدن به بازیابی داده ها به کار میروند.
 • نماها که در حقیقت متد خاصی برای مشاهده داده های واقعی است.
 • توابع که در اصل، اقدامات تکراری می باشند که بر ردیف های داده اعمال می گردند.
الزامات پیاده سازی اپ حضور و غیاب نانوواچ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید