افزایش دورکاری شرکت ها با توجه به بحران کرونا

برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها رویدادهای بزرگی از قبیل MWC و F۸ فیس بوک را لغو ‌کرده اند، سایر شرکت ها پیگیر نحوه  سالم سازی محل کار و ادامه تولید هستند .

از آنجا که ایران خود را برای اپیدمی coronavirus آماده می‌سازد، کسب و کارهایی که به دنبال حفاظت از سلامت کارمندان خود هستند گام‌هایی  برای حمایت از کارکنان شاغل در خانه برمی دارند – که منجر به افزایش تقاضا فن‌آوری هایی مانند کنفرانس ویدئو و دیگر ابزارهای همکاری از راه دور مانند کنترل و ارزیابی پرسنل(حضور غیاب) می‌شود.

قیمت‌های سهام شرکت‌های اسلک و ویدیو کنفرانس Zoom در ماه گذشته افزایش‌یافته است، حتی با اینکه بازار سهام کلی هفته گذشته شاهد کاهش جدی بوده‌است. به گفته سی ان ان، کاربران زوم نسبت به دو ماه اول سال ۲۰۲۰ به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده‌اند.

در ادامه این موضوع نانوواچ در بلاگ خود برای آن دسته از پرسنل که حتما باید به محل فیزیکی کار خود بروند توصیه‌هایی دارد که تحت عنوان «راهکارهای مقابله با شیوع کرونا در محل کار» مطرح گردیده است که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

پیرو شیوع بیشتر ویروس کرونا در ایران سامانه حضور و غیاب نانوواچ به کمپین نفس که توسط فعالان اقتصادی ایجاد شده پیوست و آمادگی خود برای کمک به جلوگیری شیوع بیشتر این ویروس اعلام کرد.

در حال حاضر فن‌آوری اطلاعات نیاز به برنامه‌ریزی دارد

رائول کستنون مارتینز، تحلیلگر ارشد در ۴۵۱ تحقیق انجام داده خود، گفت که چشم‌انداز رویدادهای لغو شده و نیاز به نگهداشتن کارگران، شرکت‌ها را وادار به استفاده از ابزارهای هم‌کاری و سیاست‌های کار از راه دور می‌کند.

او گفت: ” در حالی که در گذشته علاقه‌ای به دورکاری وجود داشت، (شیوع ویروس کرونا) می‌تواند به عنوان یک کاتالیزور برای تسریع در استفاده از فن‌آوری‌هایی عمل کند که کارگران بتوانند از فعالیت‌‌های کاری خود را دورادور انجام دهند.”

کار از راه دور در چین به عنوان نتیجه جنبش افراد محدودی افزایش‌یافته است؛ دکتر نانسی مسونیر، رئیس مرکز ملی بیماری‌های تنفسی و تنفسی مرکز کنترل بیماری‌ها، به شرکت‌های ایرانی توصیه کرد که تدارکات مشابهی را آغاز کنند.

او سه‌شنبه گذشته گفت: ” کسب و کارها می‌توانند جلسات فردی را با کنفرانس‌های تلفنی یا ویدیویی جایگزین کنند و گزینه‌های دورکاری را افزایش دهند.”

دورکاری  Teleworking مفهوم جدیدی نیست، تحقیقات نشان می‌دهد ۶۹ درصد از کسب و کارها در آمریکا از قبل دارای یک سیاست کاری از راه دور هستند، ۷ درصد بیشتر از میانگین جهانی و که از سال ۱۹۹۶ افزایش سه برابری داشته است.

کستنون مارتینز تاکید کرد در حالی که نسبت به دورکاری اگاهی زیادی وجود دارد، اکثر سازمان‌ها برای گسترش این موضوع آماده نیستند – و بسیاری هنوز در حال ارزیابی نیازها و راه‌حل‌ها هستند.

یک بررسی توسط Polycom در سال ۲۰۱۷ از ۲۵۲۳۴ کارمند در ایالات‌متحده و ۱۱ کشور دیگر نشان داد که ۳۷ درصد از پاسخ دهندگان هر روز از نرم‌افزار ویدئو کنفرانس استفاده می‌کنند تا هم‌کاری بهتری با همکاران داشته باشند. تیم‌ها اغلب می‌توانند در ایالت‌های مختلف پراکنده شوند و ارتباط از طریق ویدیو می‌توانند به بهبود روابط کارکنان و هدایت بهره‌وری کمک کنند و گسترش بیماری مانند coronavirus را کند می‌کنند.

همین مطالعه همچنین نشان داد که ۶۲ درصد پاسخ دهندگان این ابزارها را باور نکردند و از کارفرمایان آن‌ها خواستند تا فن‌آوری بهتری فراهم کنند که استفاده از آن‌ها آسان است و به آن‌ها کمک می‌کند تا با همکاران خود در ارتباط بمانند.

شرکت‌ها باید دورکاری را تشویق کنند

توصیه رسمی از سوی مرکز کنترل بیماری‌ها: ” برای کارمندانی که قادر به دور کاری را تشویق کنید در خانه بمانند و از فن‌آوری اطلاعات و زیرساخت مورد نیاز برای پشتیبانی از آن ها مطمئن شوید.

بنا به گفته یکی از سخنگویان “bluejeans” در کالیفرنیا نیز از مشتریانی که ممکن است تحت‌تاثیر این بیماری قرار گرفته باشند، می‌گوید: ” bluejeans هر تلاشی را برای حمایت از رشد در نشست‌ها با بالا بردن زیرساخت ابری و ظرفیت شبکه انجام می‌دهد.”

یکی از بزرگ‌ترین مسائل مربوط به کار کردن در خانه برای دوره‌های طولانی مدت این است که مدیریت نیروهای دورکار به علت پخش بودن افراد بسیار دشوار است از این رو می‌توان با استفاده از ویژگی منحصر به ‌فرد نانوواچ این افراد را مانند پرسنلی که در محل فیزیکی شرکت حضور دارند کنترل و ارزیابی کرد.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید