نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ

پیشرفت ابزارهای برنامه نویسی چون سی پلاس پلاس و جاوا باعث ایجاد مشکلات و نیازمندی های جدیدی شد.  یکپارچگی اجزاء نرم افزاری از زبان های مختلف مشکل بود و در نصب این ابزار، مشکلات مشترکی وجود داشت. دلیل آن این بودکه نسخه جدید کامپوننت، با نرم افزار قدیمی سازگار نبود.در ضمن نیاز به ایجاد برنامه های تحت وب، قابل توجه بود و احتیاج بود که برنامه ها بتوانند با استفاده از وب عملیات مورد نظر را انجام دهند. بدین ترتیب  نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ بوجود آمد تا توسط آن بتوان برنامه های مدیریت کارکنان را تحت وب ایجاد و کنترل کرد. این بستری که مبتنی بر دات Net  می باشد؛ امکاناتی را فراهم آورده است که برنامه هایی که با زبانهای مختلف ایجاد شده اند بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با ساختار و ویژگی های نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ، بیشتر آشنا نماییم.

نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ

تکنولوژی رایانش ابری با نرم افزار حضور و غیاب

نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ مقادیر داده های جدید را که می تواند با استفاده از پردازش ابری پردازش کند، تولید میکند. مثلا مهمترین وظیفه ای که در خدمات نرم افزار حضور و غیاب به خصوص در سطح بیمارستانها انتظار می رود نجات جان بیمار در شرایط بحرانی است.

تاثیر پذیري سیستم برنامه ریزي منابع سازمان به ترتیب از بخش هاي مدیریت ارتباط با تامین کننده، واحد های فروش و بازاریابی، واحد اقتصادی سازمان یعنی مدیریت مالی و حسابداري، واحد مدیریت منابع انسانی و واحد قلب تپنده سازمان یعنی مدیریت ارتباط با مشتري صورت می گیرد. با توجه به تاثیر پذیري سیستم برنامه ریزي منابع انسانی از پذیرش فناوري نرم افزار حضور و غیاب بهتر است طبق تاثیر پذیري از بخش هاي مدیریت ارتباط با تامین کننده، فروش و بازاریابی، مدیریت مالی و حسابداري و مدیریت ارتباط با مشتري شروع شود.

مدیریت منابع انسانی شامل تمامی افراد سازمان می شود پس می توان نتیجه گرفت که سازمان باید در مورد فرآیند هاي کاري در بخش تولید و تامین مواد اولیه که هم نیروي انسانی و هم تجهیزات کارکنانء در آن دخیل است، ابتدا به پذیرش تکنولوژي دست بزند. چرا که با این کار بسیاري از فرآیند هاي سازمانی تسهیل خواهند شد.

تکنولوژی رایانش ابری با نرم افزار حضور و غیاب

همگرایی داده های عظیم، علم داده، رایانش ابری در نرم افزار حضور و غیاب

روند همگرایی حوزه های علمی داده های عظیم، علم داده، رایانش ابری و نرم افزار حضور و غیاب، به دلایل زیر ضروری است:

رشد سریع و رو به افزایش حوزه های علمی داده های عظیم، رایانش ابری، نرم افزار حضور و غیاب و علم داده، آنها را تبدیل به حوزه های جذابی برای تحقیق کرده است؛ بنابراین لازم است تا با شناسایی موضوعات نوظهور در همگرایی این چهار حوزهی علمی؛ به محققان کمک کنیم تا مسیر علمی این حوزه ها را در زمان مناسب پیدا کرده و بر موضوعات پر اهمیت تر تمرکز کنند.

حوزه های علمی داده های عظیم، رایانش ابری، نرم افزار حضور و غیاب و علم داده، برای سازمان ها ارزش استراتژیک ایجاد می کنند.

معماری نرم افزار حضور و غیاب، بر روی تعامل بین افراد و فرآیندها متمرکز شده است، بدین صورت که اطلاعات تولید شده توسط سیستم ها می بایست منجر به یک اقدام یا واکنش مناسب گردند.

اگرچه ماهیت توزیعی و پویای نرم افزار حضور و غیاب باعث می شود که موضوع اعتماد به شدت به چالش کشیده شود، ولی نرم افزار حضور و غیاب به عنوان یک برنامه بسیار جالب از حیث مفاهیم اعتماد در نظر گرفته می شود.

رایانش ابری در نرم افزار حضور و غیاب

معماری نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ

  1. لایه فیزیکی و کنترل کنندگان: این لایه نرم افزار حضور و غیاب شامل شبکه ای از دستگاه ها، تجهیزات کارکنان و کنترل کنندگان آنها می باشد که این کنترلرهای نرم افزار حضور و غیاب می توانند چندین دستگاه متنوع و گوناگون را کنترل نمایند. وظیفه نرم افزار حضور و غیاب در این قسمت جمع آوری و انتقال داده های پردازش شده تجهیزات کارکنان و دستگاه ها به لایه اتصال می باشد.
  2. لایه اتصال: این لایه شامل تجهیزات و امکانات ارتباطات و اتصالات به نرم افزار حضور و غیاب می باشد و مهمترین وظایف این قسمت، انتقال به موقع و مطمئن اطلاعات بین دستگاه های لایه اول و نرم افزار حضور و غیاب، در سراسر شبکه می باشد.
  3. لایه رایانش مرزی: این قسمت از نرم افزار حضور و غیاب شامل مجموعه ای از عملیات های پردازشی، تجزیه و تحلیل و ارزیابی بر روی داده های دریافتی از قسمت های دیگر می باشد تا در نتیجه، داده های دریافتی در نرم افزار حضور و غیاب به اطلاعات پردازش شده، فرمت بندی شده و مرتب شده جهت انتقال تبدیل شوند.
  4. انباشت داده: شامل مجموعه ای از عملیات های نرم افزار حضور و غیاب می باشد که داده های در حال حرکت را به داده های در حال استراحت تبدیل می کنند. یعنی این که داده ها بر روی رسانه مورد نظر و برای مدت طولانی توسط نرم افزار حضور و غیاب ذخیره شده و دیگر توسط منبع تولید کننده داده قابل تغییر نیست.
  5. لایه چکیدگی داده های نرم افزار حضور و غیاب: شامل مجموعه ای از عملیات ها بر روی داده های ذخیره شده مثل ادغام، تجمیع نرمال سازی داده ها، دسته بندی موارد حضور و غیاب و مرخصی کارکنان، فرمت سازی اطلاعات کارکنان، فیلترینگ های لازم و … می باشد تا داده های برنامه حضور و غیاب به شکلی که برنامه ها در لایه کاربرد درخواست داده اند آماده شوند.
  6. لایه کاربردی: حالا مانی است که برنامه های کاربردی مختلفی مثل نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ برای سازمان ها طراحی شده اند که هدف آن ارائه خدمات و سرویس های هوشمند به مدیران و کارشناسان منابع انسانی است.
  7. لایه فرآیندها و تعامل بیشتر و فرهنگ سازی: در این قسمت که شامل افراد و فرآیندهای کسب و کار می باشد؛ هدف نرم افزار حضور و غیاب طراحی شده، ایجاد تعامل و همکاری بین مدیران، کارکنان و فرآیندهای کسب و کار می باشد. چالش اساسی طراحی بسیاری از نرم افزار ها نیز مربوط به همین لایه است. اثر بخشی این لایه که بیشترین تعامل را با کاربران دارد؛ مستلزم ایجاد فرهنگ تیمی، کار گروهی و پذیرش نوآوری های تکنولوژیک است.

معماری نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ

پایگاه داده نرم افزار حضور و غیاب

ذخیره سازی بانک اطلاعاتی داده هایی که به طور معمول در سیستم حضور و غیاب نگه داشته می شوند شامل الگوهای بیومتریک، اطلاعات مربوط به حضور ، آدرس ایمیل و شماره تلفن می باشند. به طور معمول، از سرورها برای ذخیره این داده های کارکنان استفاده می شود. سرورهای ابری که از طریق اینترنت میزبانی شده اند، برای ذخیره اطلاعات مربوط به حضور و غیاب که از راه دور و در هر زمان قابل دسترسی هستند ، استفاده می شود. علاوه بر استفاده از سرور برای ذخیره داده ها ، برخی از حسگرهای بیومتریک به حافظه داخلی استفاده می شوند. به عنوان مثال در یک سازمان کوچک ، از یک حسگر اثر انگشت GT511C1R برای ذخیره حداکثر 20 قالب استفاده شده است. از طرف دیگر برای یک سازمان بزرگتر، اسکنر اثر انگشت GT-511C3 و R305  به ترتیب از 200 و 980 قالب پشتیبانی می کنند. حافظه IC  توسط Atmel  یعنی: AT24C512 و AT24C1024 که بیت 512K  و 1024K  بیت حافظه قابل خواندن با قابلیت پاک کردن الکتریکی و قابل برنامه ریزی (EEPROM) را فراهم می کنند؛ برای ذخیره اطلاعات نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ مورد استفاده قرار می گیرند. توجه فرمایید که تصمیم گیری در مورد استفاده از دستگاه ذخیره سازی در نرم افزار حضور و غیاب، به اندازه سازمان و میزان اطلاعات مورد نیاز بستگی دارد. برای یک سازمان با چند کارمند یا فقط شناسنامه و وضعیت حضور کارمندانی (یعنی حضور یا غیاب) که نیاز به ثبت شدن دارند، یک دستگاه ذخیره سازی با اندک ظرفیت حافظه کافی است. و در نتیجه برای یک سازمان بزرگ که کارکنان زیادی دارد یا حجم عظیمی از داده ها ذخیره می شود ، یک دستگاه بزرگ ذخیره سازی برای برقراری ارتباط با پایگاه داده نرم افزار حضور و غیاب ترجیح داده می شود.

پایگاه داده نرم افزار حضور و غیاب

مدیریت کارکنان با نرم افزار حضور و غیاب

متخصصان منابع انسانی استفاده از سنسورها را برای افزایش اطمینان می پذیرند. سنسورها روی مواردی که کارکنان در محل کار استفاده می کنند، قرار خواهند گرفت. استفاده از سنسورهای پوشیدنی  به عنوان مثال، دستبندهای مچی ، لباس یا لیوان کارمندان مورد توجه می باشد اما با توجه به اینکه حساسیت این سنسور ها بسیار زیاد است؛ مسائلی مانند حریم خصوصی بیش از پیش اهمیت می یابد.

در نرم افزار حضور و غیاب کارکنان، دو کارت SD و حافظه IC با یکدیگر ترکیب می شوند و از نظر ظرفیت، سرور قادر به ذخیره مقدار زیادی از داده ها، مانند تصاویر صورت است. از طرف دیگر ، کارت حافظه NFC و حافظه IC از ظرفیت داده کمتری برای ذخیره اندازه پرونده های کوچک، یعنی اثر انگشت و تصاویر عنبیه برخوردار هستند. در نرم افزار حضور و غیاب نانوواچ، با توجه به سرعت لازم برای انتقال داده ها بین سرور و رم، سریعترین پایگاه داده های مورد نیاز هستند. در حالی که کارت NFC و حافظه IC کمترین سرعت را دارند و برای سازمان های بسیار کوچک کاربرد دارند. اصولاً بیشتر دستگاه های ذخیره سازی به استثنای سرور و رم مقرون به صرفه هستند. اگرچه عملکرد سرور با امنیت بیشتر و تهیه نسخه پشتیبان از داده ها بهترین گزینه برای هر سازمانی خواهد بود اما داشتن چنین دستگاه ذخیره ای برای داشتن نرم افزار حضور و غیاب، مستلزم صرف هزینه بالایی است. کارت NFC با داشتن قیمتی در حدود 0.20 تا 1 دلار ارزان ترین نوع کارت حافظه است اما دارای ظرفیت ذخیره سازی محدود می باشد. یکی دیگر از گزینه های ارزان قیمت، حافظه  IC است که در حدود 1 تا 3 دلار هزینه دارد اما در صورت استفاده منظم ممکن است باعث پین شدن IC شود. قبل از استقرار نرم افزار حضور و غیاب خوب است بدانید که هزینه های کارت SD و NAND مناسب است و قیمت آن بین 10 تا 20 دلار است؛ قیمت رم کمی بالاتر از 10 دلار تا 50 دلار است و با وجود ارائه عملکرد خوب، حافظه اضافی مانند هارد مورد نیاز است چرا که RAM ، حافظه فراری است. در بین کلیه دستگاههای ذخیره سازی، سرور محبوب ترین گزینه است چرا که در تشخیص عنبیه، صدا ، اثر انگشت و سیستم های حضور مبتنی بر تشخیص چهره ، به راحتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مدیریت کارکنان با نرم افزار حضور و غیاب

سخت افزار های لازم همراه با نرم افزار

سخت افزار دیگری که در سیستم نرم افزار حضور و غیاب مبتنی بر بیومتریک مورد استفاده قرار می گیرد، صفحه نمایش لمسی از کریستال مایع (LCD) و ترانزیستور فیلم نازک (TFT) است که برای نمایش اطلاعات به کاربران استفاده می گردد. اطلاعات نشان داده شده شامل شناسه کاربر ، شماره فهرست ، تاریخ ، زمان ، کد دوره ، پیام خوش آمدید یا وضعیت تأیید اعتبار است. در شرکت نانوواچ برای طراحی نرم افزار حضور و غیاب قابل حمل، از باتریها برای تأمین نیرو دستگاه ها استفاده می گردد. باتری های لیتیوم-یون (Li-ion) معمولاً به دلیل چگالی انرژی زیاد و از رگولاتورها برای بدست آوردن ولتاژهای خروجی ثابت دستگاه های قابل حمل استفاده می شود. نرم افزار حضور و غیاب دیگری که گروه نانوواچ طراحی کرده، توسط مدار منبع تغذیه کار می کند و از سه نوع تنظیم کننده مختلف یعنی LM117 ، 7805  و 7812 برای کنترل ولتاژهای خروجی مورد نظر برای پردازنده ، ال سی دی، صفحه کلید و حسگر اثر انگشت بهره می برد.

در دستگاه ها و نرم افزار حضور و غیاب ارتباط یافته با آن، دکمه ها و سوئیچ ها کاربر را قادر می سازند عملیات مورد نظر مانند گزینه های ورودی و خروج ، دکمه منو ، دکمه تنظیم مجدد و یک دکمه روشن / خاموش را انتخاب کند. حتی برای احراز هویت چند لایه در نرم افزار حضور و غیاب، از کارت RFID یا NFC به همراه سنسور بیومتریک استفاده شده است. همان طور که در این مقاله مشاهده نمودید برای بهینه سازی عملکرد نرم افزار حضور و غیاب لازم است تا سخت افزار متناسب با آن تهیه شده و اطلاعات کارکنان به طور کاملا منظم و ساختار یافته به پایگاه داده و سرور های قدرتمندی که قابلیت ویرایش و ذخیره سازی حجم بالایی از اطلاعات را دارند؛ ذخیره سازی شود.

سخت افزار های لازم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید