اسکنر اثر انگشت، امنیتی مدرن برای دنیای امروز

با توسعه ی روز افزون فضا های مجازی در کنار برخورداری سطوح بسیاری از فعالیت ‌های روزمره ی خانگی تا اداری از دستگاه های الکترونیکی، مسئله ی امنیت در این فضا ها هر روز رنگ و بوی مهمتری بر خود می گیرد. از آنجا که بسیاری از فعالیت های دنیای الکترونیکی همراه با فضا های شخصی، حساب‌ های بانکی، مباحث مربوط به شناسایی افراد می باشد؛ موضوع استفاده از یک روش کارآمد، مطمئن، دقیق و عاری از هر گونه ضعف در امور امنیتی احساس می‌ شود. روش های گوناگون در مبحث ایجاد فضایی امن همراه با استفاده از فضا های الکترونیکی مطرح شده است که اسکنر اثر انگشت به یقین یکی از امن ترین و مطمئن ترین انواع در روش های ایمن سازی می باشد.

اسکنر اثر انگشت، اگر چه از پیدایش آن زمان زیادی نمی گذرد؛ اما این دست آورد جذاب دنیای امنیت به سرعت راه خود را در عرصه های توسعه تا فراگیر شدن پیموده و امروزه به خوبی توسعه یافته است و در سطح بسیاری از کاربرد های امنیتی استفاده از آن فراگیر شده است.

یکی از دلایل توسعه ی بسیار سریع همراه با فراگیر شدن اسکنر انگشت در فضا های امنیتی، حال از یک گوشی ساده گرفته تا یک فضای اداری و حتی نظامی، سختی روش ها کلاسیک بوده است. همان‌ طور که می ‌دانید در روش ‌های کلاسیک ایجاد امنیت، شاهد وجود انواع کد های امنیتی، پسورد های طولانی و حتی کد های ساده ی ۴ رقمی هستیم. روش‌ هایی که با وجود عدم اطمینان همراه با سختی ‌های خاص بوده اند. روش‌ هایی مانند استفاده از الگو ها و یا مطرح کردن سوالات امنیتی نیز در مواردی مورد استفاده بوده اند که هر کدام دارای معایبی از جمله سختی در اجرا تا فراموشی توسط کاربر شده اند. این روش های سخت در برقراری امنیت، مادامی که نمی ‌توانستند ضریب امنیتی قابل قبولی را تامین نمایند؛ باعث بوده تا دنیای امنیت همواره در پی روش های مطمئن تر و در عین حال آسان تری در زمینه ی برقراری امنیت باشد. این تلاش در رسیدن به روش‌ های کارآمدتر اگر چه موجب ابداع شیوه های متنوع بسیاری بوده است؛ اما قطعاً اسکنر انگشت یکی از کارآمدترین آنها می باشد.

nanowatch

اسکنر اثر انگشت چیست و چگونگی شرایط بهره برداری از آن

اسکنر اثر انگشت یک دستگاه منفرد و یا در بدنه ی دستگاه های دیگر است که می تواند اثر انگشت را خوانده و همراه با ایجاد تصاویر دو بعدی و یا سه بعدی از اثر انگشت، اطلاعاتی دیجیتالی را در اختیار نرم افزار های مربوطه قرار بدهد. این موضوع در نگاه اجمالی بسیار ساده به نظر می‌ رسد، اما رسیدن به یک دستگاه اسکنر انگشت که بتواند به خوبی کار کند، سریع و روان بوده و در عین حال کوچک و سبک باشد، چندان موضوع ساده ‌ای نیست.

شاید بتوان در یک فضای تحقیقاتی و یا دانشجویی به نوعی، دستگاه اسکنر اثر انگشت را ساخت؛ اما این اسکنر اثر انگشت باید این توانایی را داشته باشد که همراه با حالتی تجاری شده مورد استفاده ی عام قرار گیرد. احتمال وجود ثبت تعداد اثر انگشت های بسیار زیاد، سرعت بالا، دقت، کوچک بودن و در عین حال ارزان بودن، شرایط ابتدایی در ساخت یک دستگاه اسکنر اثر انگشت با شرایط تجاری می باشد.

انواع روش ها در ساخت اسکنر اثر انگشت

در خلق این دستگاه هدف نهایی ثبت اثر انگشت بوده که در نهایت همراه با شناسایی اثر انگشت ثبت شده در حافظه، امنیت لازم تامین گردد. روش‌ های گوناگونی در جهت رسیدن به این هدف در ساخت اسکنر اثر انگشت ابداع شده است که هر کدام بسته به نیازی مورد توسعه قرار گرفته اند. در ادامه با این روش ها آشنا می شویم.

اسکنر اثر انگشت با ساختار خازنی

اسکنر تک انگشتی موجود در بسیاری از گوشی‌ های هوشمند امروزی از این نوع می باشند. این روش با اصل وجود فاصله میان انگشت و سطح سنسور اسکنر طراحی شده است. از آنجا که اثر انگشت بر سطح پوست به مانند شیار هایی با عمق بسیار کم خواهد بود، در لحظه ی تماس انگشت با سطح سنسور تولید خازن هایی صورت خواهد گرفت. این خازن های لحظه ای در کنار هم تبدیل به یک تصویر دو بعدی از اثر انگشت می شود.

اسکنر تک انگشتی موجود در برخی از گوشی های هوشمند از جمله اسکنر اثر در انگشت است که به خوبی می توانید متوجه ی کارکرد، امنیت و راحتی در کار کردن آن باشید؛ اما در همین اسکنر تک انگشتی که در اختیار شماست احتمالاً متوجه ی نقاط ضعفی بوده اید. مثلاً در صورت خیس بودن انگشت و یا کثیف شدن آن، عملکرد اسکنر تک انگشتی گوشی موبایل شما دقت و حتی کارایی خود را از دست می دهد. این مسئله از نقاط ضعف در اسکنر اثر انگشت با امکان تولید خازن می باشد. در این روش در صورت خیس بودن انگشت و یا کثیف بودن آن، خازن های ریز متفاوت با آنچه در حافظه ی دستگاه ذخیره شده است، تولید خواهد شد. موضوعی که می تواند دقت اسکنر اثر انگشت را از بین ببرد.

از این رو غالباً از اسکنر اثر انگشت با عملکرد خازنی به جهت استفاده در کاربرد های با ضریب ایمنی بالا مانند تشخیص هویت در امور بانکی و یا امنیتی و حتی سیستم حضور و غیاب استفاده نمی ‌شود. قیمت اسکنر اثر انگشت خازنی به نسبت دیگر انواع متداول، ارزان تر بوده و استفاده از آن در موارد عادی مانند کارکرد با یک گوشی منطقی به نظر می رسد.

اسکنر اثر انگشت ساخته شده براساس امواج التراسونیک

نوع پیچیده تر در ایجاد تصویری از اثر انگشت می‌ تواند اسکنر اثر انگشت نوع اولتراسونیک باشد. در این روش تصویری سه بعدی به جای تصاویر دو بعدی تولید می‌ شود؛ البته اسکنر اثر انگشت التراسونیک تا همین چند سال پیش در مرحله ی تحقیقاتی بوده است و امروزه به ندرت می ‌توان آن را در استفاده های عام پیدا کرد. دقت بالا، عدم حساسیت به خیس بودن دست و حتی تشخیص کثیفی باعث می ‌شود تا اسکنر اثر انگشت التراسونیک به یک ساختار کاملاً مطمئن تبدیل شود. از استفاده در سیستم حضور و غیاب با حساسیت بالا در مکان های امنیتی مانند انواع فضا های نظامی یا تحقیقاتی گرفته تا برخی از گوشی های هوشمند مدرن امروزی که توانایی تولید سه بعدی از اثر انگشت دارند، فضا هایی است که به خوبی توانسته اند از این نوع اسکنر اثر انگشت استفاده کنند.

اسکنر اثر انگشت التراسونیک به نسبت نوع خازنی از دقت بالاتری برخوردار است و عکس نوع خازنی که در آن حتماً باید سطح انگشت با سطح سنسور در تماس قرار می‌ گرفت، از فاصله ی دورتری نیز کارایی خواهد داشت و به خوبی می تواند بر سطح فلز و شیشه حساسیت لازم را داشته باشد. این ویژگی را حتماً در تبلیغ برخی از گوشی ‌های سطح بالای امروزی دیده اید. اینکه اسکنر اثر انگشت را بر صفحه نمایش قرار می دهند، در واقع استفاده از نوع اولتراسونیک به جای انواع خازنی است که این ویژگی را برای گوشی های امروزی فراهم کرده است.

قیمت اسکنر اثر انگشت التراسونیک به نسبت دیگر انواع اسکنر اثر انگشت به مراتب بیشتر می باشد که این موضوع همراه با امنیت بالاتری که می تواند ایجاد کند قطعا در استفاده ی موارد با امنیت بالا توجیه پذیر است.

اسکنر اثر انگشت با استفاده از نور

نوع ابتدایی در ساخت اولین دستگاه اثر انگشت الکترونیکی اثر انگشت استفاده از نور بوده است. در این ساختار ساده، پستی و بلندی های موجود بر انگشت توسط نوری که از سیستم تولید خواهد شد، اسکن شده و در نهایت یک تصویر سیاه و روشن از آن تولید خواهد شد.

اگر چه می توان از دستگاه اثر انگشت الکترونیکی نوری در انواع اسکنر تک انگشتی بهره ‌مند بود؛ اما عمده کاربرد این نوع از اسکنر اثر انگشت در ساخت سیستم ها با قابلیت تشخیص چندین اثر انگشت می باشد. قیمت اسکنر اثر انگشت با استفاده از نور به مراتب پایین تر از انواع التراسونیک و حتی خازنی بوده و این سیستم را برای استفاده در برخی از موارد عادی مرقون به صرفه خواهد نمود.

دقت پایین اسکنر اثر انگشت نوری، این سیستم را به جهت موارد ایمنی بالا مطلوب نمی ‌داند. البته در سیستم حضور و غیاب های عادی می توان به خوبی از آن بهره برد؛ ولی نیاز به حجم بالای نور باعث می‌ شود تا این نوع دستگاه اثر انگشت الکترونیکی در مواردی مانند اسکنر تک انگشتی انواع گوشی مورد استفاده قرار نگیرد.

خرید اسکنر اثر انگشت در ایران

ایران نیز به مانند هر کشور دیگری دارای نهاد های گوناگون اداری، سازمانی، نظامی و حتی کارخانه ای است که به جهت تردد پرسنل در آنها نیازمند برقراری امنیت بالایی می باشند. خرید اسکنر اثر انگشت در این روز ها که می گذرد برای سازمان های ایرانی به یک موضوع مهم تبدیل شده است. در خرید اسکنر اثر انگشت باید این نکته را در نظر داشته باشیم که دستگاه اثر انگشت خوان مورد نظر ما توانایی های لازم را به جهت خدمات پس از فروش داشته باشد. از این رو در جمع کثیر دستگاه اثر انگشت خوان می توان به چند گزینه ی معقول و کارآمد که به راحتی در بازار ایران موجود هستند اشاره نمود.

اسکنر اثر انگشت سوپریما یکی از این موارد است. اسکنر اثر انگشت سوپریما که یک تجهیز ساخت کشور کره می باشد. از وزن کم با حجم مناسب به جهت نصب در بسیاری از فضا های اداری برخوردار است. دستگاه اثر انگشت سوپریما همراه با قابلیت اسکن کارت ملی این ویژگی را دارد که با تمام سیستم عامل های روز دنیا سازگار بشود.

یکی از بهترین در انواع دستگاه اثر انگشت سوپریما، اسکنر اثر انگشت realscan g10 می باشد. قابلیت اسکن هر چهار انگشت در اسکنر اثر انگشت realscan g10، این تجهیز را مناسب سازمان ها با مراتب امنیت بالا و شناسایی افراد خواهد کرد.

اگر چه اسکنر اثر انگشت سوپریما تنها محصول موجود در بازار ایران نمی باشد. اما به یقین یکی از بهترین ها در کنار کیفیت خوب خواهد بود. در این میان یکی از بهترین دلایل در انتخاب این محصول قیمت دستگاه اثر انگشت سوپریما خواهد بود. جایی که این محصول را برگ برنده ی بازار خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید