دستگاه حضور و غیاب کارتی چیست؟

در مقاله قبلی با دستگاه حضور و غیاب آشنا شدید و مزیت های استفاده از دستگاه حضور و غیاب را فهمیدید. همچنین از اینکه چرا مدیران علاقه دارند که ثبت ورود و خروج کارمندان از طریق دستگاه حضور و غیاب ثبت کردند نیز اطلاعاتی بدست آوردیم.

هدف ما از این مقاله آشنا کردن شما با دستگاه حضور و غیاب کارتی میباشد تا بتوانید مدل های آن را بشناسید و در هنگام خرید به خوبی تصمیم بگیرید. دستگاه های حضور و غیاب انواع مختلفی داشتند یا کارتی بودند یا با اثر انگشت عمل ثبت و ورود و خروج را ثبت میکردند یا از طریق تشخیص چهره این عمل را انجام میدادند.

اولین مورد و اولین دستگاه های ساخته شده برای حضور و غیاب دستگاه حضور و غیاب کارتی بودند. اگر شما شرکتی با کارمندان کم دارید و قصد تهیه دستگاه حضور و غیاب و ورود به سامانه حضور و غیاب دارید، بهترین گزینه برای شما دستگاه حضور و غیاب کارتی میباشد. که در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی از این دستگاه ارائه کنیم.

تاریخچه دستگاه حضور و غیاب کارتی

تاریخچه اختراع دستگاه حضور و غیاب بسیار طولانی بوده و زمان زیادی را میبرد برای تعریف کردن و توضیح دادن آن از حوصله این مقاله خارج و موضوع اصلی ما نمیباشد. اما از اولین دستگاه های حضور و غیاب دستگاه پانچی بود. عملکرد این دستگاه به صورتی بود که فرد کارتی را وارد دستگاه میکرد و دستگاه ساعت ورود و خروج و همچنین تاریخ ورود و خروج وی را بر روی کارت چاپ میکرد. درواقع دستگاه پانچی مادر دستگاه حضور غیاب کارتی میباشد.  دستگاه های حضور و غیاب کارتی در ابتدا به این مدل بودند که کارمندان کارتی را وارد دستگاه نموده و کدی به آن وارد میکردند، اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر لازم نیست کدی وارد کنند، فقط  کافیست کارت را  به دستگاه  نزدیک کنند یا وارد دستگاه نمایند و اطلاعات کارمند درون دستگاه ذخیره میگردد. یک نوع از دستگاه های حضور و غیاب کارتی از کارتی استفاده میکنند که تمام اطلاعات کارمند درون کارت ذخیره شده و همچنین کارمند به وسیله کارت و دستگاه خود میتواند ساعات کارکرد خود را محاسبه کرده و از آن مطلع گردد. علاوه برآن دستگاه های حضور و غیاب کارتی  جدید تحت ویندوز هستند و خودشان حساب رسی ساعات و روزهای کاری را میکنند و آمار دقیقی ارائه میدهند. با همه این ها دستگاه حضور غیاب کارتی خود چند مدل و نمونه در سامانه حضور و غیاب دارند که بهتر است برای خرید بهتر این مدل ها را نیز بشناسید.

انواع دستگاه حضور و غیاب کارتی

اینکه بگوییم دستگاه حضور و غیاب کارتی انواع مختلفی دارد کلا اشتباه میباشد، زیرا این دستگاه ها تقریبا مشابه با همدیگر ساخته میشوند، تنها تفاوت آن ها میتواند کارایی های شان یا به روز تر بودن این دستگاه ها متناسب با پیشرفت تکنولوژی باشد. آنچه که تفاوت ایجاد میکند، نوع کارت میباشد کارتهای دستگاه حضور و غیاب کارتی به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم یعنی تماسی و غیر تماسی تقسیم میشوند و با توجه به این که چه کارتی انتخاب کنید برای دستگاه هزینه پرداختی شما نیز متفاوت بود عموما کارتهای بدون تماس هزینه بیشتری را در بر دارد و گرانتر محاسبه میشوند.

کارت تماسی: این کارتها از اسم شان هم پیداست که باید با دستگاه در ارتباط باشند و از طریق بارکد و همچنین نیروی مغناطیسی عمل میکنند.

کارت غیر مستقیم یا بدون تماس: این کارت ها با موج ها و فرکانس عمل میکنند و تا فاصله ده سانتی از دستگاه نیز عمل میکنند و بدون تماس با دستگاه اطلاعات را ثبت میکنند. این کارتها دو نوع دارند یا rfهستند و یا مایفر میباشند. مدل مایفر از کارت های بدون تماس قدرت ذخیره اطلاعات تا یک کیلو بایت را نیز دارد و میتواند اطلاعات زیادی را ذخیره کند.

در خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی باید این موضوع را در نظر بگیرید، که شاید خرید این دستگاه به نسبت دو نمونه دیگر به صرفه تر باشد. اما هزینه تهیه کارت برای هر نفر را هم باید در نظر داشت و اگر تعداد کارمندان زیاد باشد و همچنین کارمندان تازه وارد هزینه زیادی برای تهیه کارت باید صرف گردد و همین باعث شد تا نوع دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ساخته شود که در قسمت بعدی مقاله درمورد آن توضیح خواهیم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید